Fetullah Gülen’in veliahtının sonu bu oldu

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yerine geçecek isimlerden biri olarak gösterilen Mehmet Ali Şengül, Almanya’da koronavirüsten ö’ldü. Şengül’ün 3 aydır tedavi gördüğü biliniyordu.

Kırmızı listede aranan firari FETÖ’cü Mehmet Ali Şengül, Almanya’da ö’ldü. Başına 10 milyon lira ödül konulan Şengül’ün Hessen eyaletindeki bir hastanede 3 aydır koronavirüs tedavisi gördüğü öğrenildi.

YERİNE GEÇECEKTİ

Fetullah Gülen’le birlikte 1966 yılında örgütü kuran 14 kişiden biri olan Şengül, elebaşı ö’ldükten sonra yerine geçecek en güçlü adaylardan biri olarak lanse ediliyordu.

Şengül, FETÖ’nün Türkiye’deki kumpas operasyonlarını koordine edip yöneten “Başyüceler” ya da “İstişare Heyeti” olarak da bilinen “Karanlık Kurul” içerisindeydi.

GÜLEN TÜRKİYE’DEN KAÇINCA, YERİNE VEKALET ETTİ

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in sadık adamlarından biri olan Mehmet Ali Şengül, 16 Şubat 1983’te gözaltına alınmış, 2 hafta sonra serbest bırakılmıştı.

Hakkında yürütülen soruşturmalara rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevine devam eden Şengül, Samsun’a tayini çıkınca örgüt içinde “Samsunlu Hoca” olarak anılmaya başlandı.

Gülen tarafından önce örgütün Avustralya, akabinde İsviçre, daha sonra da Almanya koordinatörlüğüne getirilen Şengül, Fetullah Gülen Türkiye’den kaçtıktan sonra bir süre yerine vekalet etmişti.

LİDERLİK YARIŞI 

Fetullah Gülen’in 1999’da örgütün asker-polis sorumlusu olan Şengül, daha sonra Orta Asya sorumlusu olarak görevlendirilmişti. FETÖ’nün Türkiye imamı Mustafa Özcan’la sürekli liderlik çekişmesi yaşayan Şengül, Uzakdoğu imamlığını da yürütmüştü.

İDDİANAMEDE DE YER ALDI

Şengül’ün örgüt içinde tayin, terfi ve yönlendirmelerin yapıldığı istişare heyetinde olduğu, FETÖ çatı iddianamesinde de yer almıştı. 15 Temmuz’dan önce firar eden Şengül hakkında “si’lahlı te’rör örgütü yöneticiliği” ve “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” başta olmak üzere birçok anayasal suçtan yakalama kararı vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir