Fatih Altaylı’dan Bozkurt’la ilgili çirkin değerlendirme

Türkiye, Batı Karadeniz’den gelen yürek yakıcı haberlerle sarsılırken, sosyal medyada yalan haberlerin ardı arkası kesilmiyor. O yalanlara gazeteci ve siyasiler de destek veriyor. Son olarak Gazeteci Fatih Altaylı, çirkin bir kıyas yaptı.

MSB PAYLAŞTI: SEL FELAKETİ UZAYDAN GÖRÜNTÜLENDİGALERİNİN DEVAMI

Milli Savunma Bakanlığı, Göktürk-1 keşif uydusunun, Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi sonrası bölgeyi uzaydan görüntülediği fotoğrafları paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Uzaydaki gözümüz olan Göktürk-1 Keşif Uydumuz, Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi sonrası bölgeyi uzaydan görüntüledi. Çekilen görüntüler arama-kurtarma ve hasar tespit çalışmalarında kullanılmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıldı” denildi.

Çekilen görüntüler arama-kurtarma ve hasar tespit çalışmalarında kullanılmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşıldı.</p>
Türkiye’nin yangınlarla mücadelesi sürerken, yeni felaket haberi Batı Karadeniz’den geldi. Kastamonu, Sinop ve Bartın’da sel nedeniyle çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Her gün gelen acı haberler, Türkiye’yi derinden sarsarken, sosyal medya üzerinden yayılan yalan haberler tepki çekiyor. O yalanların başında gelen, Kastamonu’da HES kapaklarının patladığı iddiası.

Kastamonu’yu vuran sel sonrası, sosyal medyadan yayılan yalanda, HES kapaklarının patladığı, selin bu nedenle gerçekleştiği iddia edilmişti. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, iddianın gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Daha sonra görüntüler yayınlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu yalanı sürdüren siyasetçilere tepki gösterdi. Ancak tüm bunlara rağmen halen ‘HES patladı’ iddiası gündemden düşmüyor.

ALTAYLI’DAN ÇİRKİN HESAP

Habertürk Gazetesi Yazarı Fatih Altaylı, sel bölgesi hakkında yaptığı değerlendirmede HES yalanını yine gündeme taşıdı. Üstelik Altaylı, o bölgede Cumhur İttifakı’na giden oylarla bir kıyas yaparak çirkin ifadeler kullandı.

HES projesini “doğa kat’liamı” olarak niteleyen Altaylı, kamu ve vatandaşın elele vererek doğaya ait alanları işgal ettiğini söyledi. Altaylı, “Vatandaş doğanın önüne çıkmış. İktidarlar desteklemiş. İktidarlar destekledikçe vatandaşın oyunu almış. Vatandaş oy verdikçe kat’liam artmış. Kat’liam arttıkça oy da artmış” dedi.

Eleştirilerini sıralayan Altaylı daha sonra çirkin bir kıyaslama yaptı. Cumhur İttifakı’nın Bozkurt’ta aldığı oyu gündeme getiren Altaylı şu ifadeleri kullandı:

“Ben size söyleyeyim. Yüzde 95 küsur. Karşılıklı memnuniyet bu düzeyde imiş. Yani patlayan HES’e de onay vermiş halk, HES’in altındaki alandaki tomruk depolama alanını son yıllarda iki katına çıkaran Orman Müdürlüğü kararlarına da. Sonra o HES patlayıp, depolama alanında iki katına çıkan tomrukları da önüne katıp köprü altlarını tıkayınca su evleri basmış. Hoş bu iddiaları bir açıklama yapan DSİ reddediyor… Sonuçta 40 ölümüz vardı ben bunları yazarken. Sayısı henüz kesinleşmeyen kaybımız. İçimiz yanıyor elbette. Görüntüleri gözlerimiz yaşararak izliyoruz. Ama sorun şu ki, böyle felaketlerden asla ders almıyoruz. Beraber yürüsek bu yollarda yine iyi. Beraber koşuyoruz. Uçuruma.”

SOYLU: BIRAKIN İŞİMİZİ YAPALIM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada HES iddialarına tepki göstererek, “Bırakın işimizi yapalım. Hep sağduyuya davet ettim ama anlamıyorlar ki. Nedir, HES patlamış. Gidin görün. Sizin elinizde böyle bir bilgi olsa bugüne kadar durur muydunuz? Yalan makinelerine milletimizin itibar etmemesini altını çizerek söylemek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir