Çö-küşün fotoğrafı ortaya çıktı, gerçek görüldü

Başkent Kabil çevresini kuşatan Ta-liban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti ça’tışmasız şekilde kontrolüne aldı. 8 Temmuz’da yaptığı konuşmada “Ta-liban’ın Afgan hükümetini yıkma şansı yok” diyen ABD Başkanı Biden, pazar günü Kabil’in düşüşünü Beyaz Saray’da boş gözlerle izledi. Bu kare için tüm dünyada “ABD’nin çöken dış politikasının fotoğrafı” yorumları yapıldı.

İşte o fotoğraf;

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Ta-liban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şid’detli sal-dırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Ta-liban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti ça’tışmasız şekilde kontrolüne aldı.

ÇÖ-KÜŞÜN FOTOĞRAFI

20 yıllık ABD işgal düzenini, bir haftada ülkenin tüm vilayet merkezlerini ve başkent Kabil’i ele geçirerek sona erdiren Ta-liban hareketi, Washington’ın acizliğini ve kendisine güvenenleri yarı yolda bırakma alışkanlığını bir kez daha göz önüne serdi.

BİR FOTOĞRAF DA UÇAKTAN

ABD askerlerini taşıyan kargo uçağından çekilen görüntülerde de askerlerin karga tulumba bir şekilde uçağa alındığı görünüyor. Bu da özellikle sosyal medyada “ABD bölgeden hızlı bir şekilde çıkmak zorunda kaldı” algısı oluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir